História ZUŠ J. L. Bellu v Liptovskom Mikuláši

Prvá zmienka o hudobnom účinkovaní žiakov je z marca roku 1936. Obsahuje správu o koncerte žiakov Súkromnej hudobnej školy.
V októbri roku 1950 sa začalo pripravovať umelecké vzdelávanie žiakov a v školskom roku 1951/1952 sa v hudobnej škole začalo vyučovanie na prvé hudobné nástroje – husle a klavír.
Po roku 1960 sa v rámci organizácie školstva Hudobná škola zmenila na Ľudovú školu umenia. V tomto období prišlo k nárastu počtov žiakov a pôvodné priestory v budove dnešnej Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa (LGPMB) sa stali pre potreby školy nevyhovujúce.

V auguste 1961 bola Ľudovej škole umenia pridelená vlastná budova na Hodžovej ulici, v ktorej existuje škola dodnes. Do roku 1964 bola jej súčasťou aj pobočka v Liptovskom Hrádku. V hudobnom odbore sa postupne okrem huslí a klavíra začali vyučovať aj ďalšie hudobné nástroje. Bol založený aj výtvarný, tanečný a literárno-dramatický odbor a škola začala nadobúdať dnešnú podobu.
V rámci celoštátnej prestavby školstva v roku 1990 bola Ľudová škola umenia premenovaná na Základnú umeleckú školu. V tomto období bola k budove pristavená nová časť, kde bol umiestnený tanečný odbor.

V roku 2002 škola prešla legislatívnou zmenou na právnu subjektivitu a jej zriaďovateľom sa stalo Mesto Liptovský Mikuláš. V tom istom roku získala čestný názov Základná umelecká škola Jána Levoslava Bellu.

V súčasnosti škola prevádzkuje dve budovy. V hlavnej budove na Hodžovej ulici sídli riaditeľstvo školy, hudobný a tanečný odbor. V budove na ulici Pišútová 3 sídli výtvarný a literárno-dramatický odbor. V hudobnom odbore pracujú telesá Art Collegium Nicolaus, Big-Band, spevácke zbory (detský spevácky zbor Vážky a Mládežnícky zbor), akordeónový, gitarový a flautový súbor. V literárno-dramatickom odbore pracujú divadelné súbory Apostrop, Kométa a Havran.

Žiaci Základnej umeleckej školy Jána Levoslava Bellu reprezentujú školu na regionálnych, celoštátnych a medzinárodných kultúrnych podujatiach a súťažiach. Mnohí absolventi po skončení školy študujú na stredných a vysokých školách umeleckého zamerania.

Starú webstránku nájdete na tomto linku.